SLAVONIJA I BARANJA S PJENOM Na izvoru prvog hrvatskog piva Objavljeno 15/04/2025

SLAVONIJA I BARANJA S PJENOM Na izvoru prvog hrvatskog piva

Još su drevni Slavonci - Vučedolci prije 5000 godina kuhali pivo po uzoru na starosumerske „majstore pivare“

Piše: Mislav Pavošević

Kad u potrazi za idejama za izlet uguglate pojam „Slavonija i Baranja“, prvi će rezultati biti oni o hvaljenoj kuhinji, a među njima i oni o vinima. I to jest Slavonija i Baranja, regija u kojoj se dobro jede i gdje se nalaze čak tri najstarije i najveće hrvatske vinarije. No skrivene „u bespućima Googlea“ nalaze se i lozom zasjenjene zanimljivosti o domaćem i craft pivu (na hrvatskom: zanatskom pivu)!

Još su drevni Slavonci - Vučedolci prije 5000 godina kuhali pivo po uzoru na starosumerske „majstore pivare“, a povjesničari kažu da se u Slavoniji od davnina znalo u kojoj se kući kuha pivo - po divljem hmelju savijenom uz dvorišnu ogradu. Stoga ne čudi to što je moderna proizvodnja piva u Hrvatskoj službeno pokrenuta upravo ovdje, točnije u Osijeku, 1697. godine, kada je prvi put plaćen porez na prodaju piva.

Nakon što je u drugoj polovini 20. stoljeća zbog društveno-političkih prilika privatna proizvodnja piva gotovo nestala, početkom novog stoljeća počela je velika renesansa kućnih pivara, tj. home brewera i malih obrtničkih craft pivovara. Tako danas u Osječko-baranjskoj županiji rade četiri, uz bar jednu pred otvaranjem. Sve bi one zasluženo same zauzele i više stranica, no za prvi ćemo ih put predstaviti zajedno, redom:

Osječka pivovara

Uz flaširano svijetlo i crno lager pivo te u Hrvatskoj omiljeni Crni radler, svakako kušajte Osječko nefiltrirano u pivnici Beertija uz osječku konkatedralu i u staroj Tvrđi, u pivnici Runda u Europskoj aveniji, u Rubiconu nedaleko od kolodvora, u nizu drugih restorana i kafića, a tijekom ljeta i na omiljenoj pješčanoj plaži Copacabani u Bajta beach baru - www.pivovara.hr

Beckers

U pivnici General von Beckers na osječkom Trgu Sv. Trojstva kušajte njihova odlična piva: Pale Ale, Komancheros (Kölsch tip piva), Session IPA i Mangulicu (Schwarzbier/crni lager), nazvano po na tanjuru omiljenoj crnoj slavonskoj svinji. Zanimljivost su ove pivnice vođene degustacije piva po uzoru na one vinske, pa vam predlažemo da im se odmah najavite! Uz samu pivnicu Beckers te istoimeni beach bar na dravskoj plaži Kopiki, njihova piva potražite i u kušaonici piva Gajba u Sunčanoj ulici - www.facebook.com/beckersbrewery

Black Hat

U Đakovu, gradu okruženom stoljetnim biskupijskim vinogradima, na svoje će doći i svi pravi pivoljupci - Pivovara Black Hat s ljubavlju proizvodi piva Blond Ale, Black Ipa, Munja (AmberAle) i festivalsko pivo Spakovo (DDH Pale Ale). Black Hat pivo potražite u pizzeriji Lipizzano, Larisa baru, kampu Borovik i Hotelu Đakovo - www.facebook.com/BlackHatCraftBrewery

Stric Craft Brewery

Našice, još jedan grad podno vinogorja na obroncima gore Krndije, poznat je i po maloj, ali vrijednoj pivovari Stric. Njihova piva tipa Lager, Blond Ale, Amber Ale, Stout, Pale Ale i ESB potražite u pivnici BeerGarden - FB Stric Craft Brewery

Pivara

Pazite sad, u kolijevci hrvatskog vinarstva, podno Banskog brda, koje su još stari Rimljani nazvali Zlatnim, uskoro se otvara pivovara! Radno nazvana „Pivara“, po dijelu brda na kojemu se davno uzgajao i pivarski ječam, ova će craft pivovara u baranjskom etnoselu Karanac vrata otvoriti u proljeće 2025. Već sada se veselimo!

Uz opisanih pet, i u ostatku regije postoji niz vrijednih majstora pivara, pa ćete tako u gotovo svakom većem gradu moći popiti lokalno craft pivo. A ako vam je draže kušati ih sva na jednome mjestu, predlažemo da posjet Slavoniji i Baranji planirate u vrijeme održavanja pivskih festivala: Osijek CraftBeer festival (9.-10. svibnja 2025.), Našice CraftBeer festival (kolovoz), Dani prvog hrvatskog piva (rujan), Đakovo CraftBeer festival (rujan), Valpovo CraftBeer festival (rujan), HeadOnEast Festival (3.-5. listopada 2025.) i festival kućnih pivara Hombre (listopad).

Uzdravlje!

PIVO DEBLJA?

O tome da je to samo mit svjedoče i osječke idealne (pivske) mjere. Dok u modnom svijetu možda vrijedi odnos 90-60-90, u gradu prvog hrvatskog piva puno je draži 90-90-90! Naime, grad je smješten na 90 m/nm, najviša je točka u Osijeku +90 m, kolika je visina tornja osječke konkatedrale, a najniža je točka u gradu -90 m, dubina bunara za vodu Osječke pivovare!


Craft pivoPivovara