KAKO JE U NAŠICAMA ŽIVJELA PLAVA KRV? Sitnim koracima kroz odaje, crno-bijelim tipkama do slave
U samom se središtu grada Našica smjestila njegova, po mnogima, najvažnija građevina. Impozantan je dvorac Pejačević, a njegov perivoj s vrtom i jezerom u najmanju će ruku slučajnog prolaznika zaustaviti u hodu i pozvati na predah i promišljanje. Uz pitanja o prirodi, vremenu, životu, nameće se i ono praktične naravi - kako se ovdje živjelo?
Priču o tome kako, kada i tko je ovdje živio nosi sam dvorac, odnosno Zavičajni muzej Našice koji se u njemu smjestio. Od davne 1734. u Našicama žive članovi plemenite obitelji Pejačević, a dvorac je za njih na mjestu nekadašnje kurije podignut 1811. godine. Tadašnji jednostavan, kasnobarokno klasicistički dvorac doživio je nekoliko ozbiljnijih preuređenja, a ono posljednje baš je nedavno privedeno kraju. Dana 3. listopada 2024. simbolično, točno 50 godina nakon njegova osnivanja, u dvorcu je svoja vrata posjetiteljima još jednom otvorio i Zavičajni muzej Našice, s obnovljenim i preuređenim stalnim postavom.
Kao što pogled na sam dvorac obećava, i stalni nas muzejski postav vraća kroz stoljeća i ostavlja bez daha. Visoki su ovdje stropovi, linije blage, materijali vječni, stil nezamjenjivo i nenametljivo elegantan i profinjen. Bez greške, ovdje je živjela plemenita loza.
Obilazak počinjemo u predvorju koje širokim dugim hodnicima i brojnim drvenim vratima smjelo nagovještava što nas i tko čeka za njima. Prvi je salon plavi, drugi zeleni, treći crveni, posljednji je pak žuti, kaže kustosica, pa nastavljamo kroz sobe, Dorine odaje, knjižnicu i druge prostorije. Od prekrasnog masivnog drvenog namještaja koji već broji stoljeća, osobnih predmeta i raskošnih portreta, porculanskog posuđa, sve do knjižnice koja je nekada čuvala više od 5000 knjiga na šest jezika, sve je izloženo s puno promišljanja i poštovanja.
Posebnu važnost nose, jasno, predmeti i prostori posvećeni prvoj hrvatskoj skladateljici Dori Pejačević. Tako su ovdje pažljivo očuvani ili lijepo restaurirani njezini portreti, knjige, klavir, pa čak i jedne zlatne cipelice. Ova po mnogočemu iznimna plemkinja svoj je talent razvijala u elegantnom prostranom salonu iz kojega se pogled pruža na perivoj i jezero podno dvorca. Upravo se pokraj jezera nalazi i brezov paviljon u kojemu je Dora skladala za toplijih dana. U ovom je prekrasno uređenom komadiću prirode lako zamisliti kako inspiracija navire.
Mi smo svoj odgovor pronašli, a zanima li i vas kako je plemstvo ovdje živjelo i kakve tajne dvorac krije, predlažemo posjet Zavičajnom muzeju Našice od utorka do subote od 10 do 16 sati.
Informacije za posjetitelje:
Adresa: Trg dr. Franje Tuđmana 5, 31500 Našice
Telefon: 00385 (0)31 613 414
Web: www.zmn.hr
