Projekt: #RomansWineDanube Objavljeno 27/09/2024

Projekt: #RomansWineDanube

Skraćeni naziv projekta: #RomansWineDanube

Naziv projekta: #RomansWineDanube – Marketinški okvir za održivi razvoj kulturnog turizma

Šifra projekta: DRP0200337

Program: Interreg Danube Region Programme

Proračun projekta: €2,192,667.00, out of which €1,754,133.60 of Interreg Funds (80%)

Trajanje: 01/2024 - 06/2026

Projektno partnerstvo:

Vodeći partner: DCC – Danube Competence Center - Srbija

Projektni partneri:

  • Scientific Research Center Bistra Ptuj – Slovenija
  • Technical University in Košice – Slovačka
  • Media K GmbH – Njemačka
  • Rousse Regional Museum of History – Bugarska
  • Alba Iulia Municipality – Rumunjska
  • Zsolnay Heritage Management Nonprofit Ltd. – Mađarska
  • National Tourism Organisation of Montenegro – Crna Gora
  • National Museum “Zaječar” – Srbija
  • Tourist Board of Osijek – Baranja County – Hrvatska
  • National Tourism Organisation of Ukraine – Ukrajina
  • Office for European Integration of the Government of West Herzegovina Canton – Bosna i Hercegovina
  • Network for Regional Development Foundation – Mađarska

Trenutna situacija u Podunavlju obilježena je demografskim padom ruralnih područja, neuravnoteženim socio-ekonomskim razvojem i socijalnom isključenošću ranjivih skupina. Projekt ima za cilj riješiti one zajedničke primjenom inovativnih i inkluzivnih rješenja za upravljanje destinacijom i razvojem turističkog potencijala nerazvijenih poddestinacija s lokalnim akcijskim planovima i inovativnim rješenjima za upravljanje destinacijom. Projekt nastoji kapitalizirati kulturnu baštinu i prirodne resurse regije i stvoriti transnacionalna partnerstva za isporuku visokokvalitetnih turističkih proizvoda i rješenja.

Glavni rezultati projekta bit će:

  • Suradnički modeli, planovi i oznake dovode do novih i poboljšanih turističkih ponuda i poboljšanih iskustava posjetitelja.
  • Inovativna rješenja za razvoj i upravljanje poddestinacijom, odnosno model za uključivanje lokalne zajednice i model za turističke opservatorije.
  • Održiva i ekološki prihvatljiva rješenja za putovanja: Zeleni putni paketi i itinereri razvijeni kroz suradnju s turoperatorima.
  • Novi turistički proizvodi - pilot proizvodi: Festivali rimskih careva i Festivali vina koji će testirati, izlagati i promovirati novorazvijena rješenja.

Korisnici ovih rezultata uključuju lokalne zajednice uključujući lokalne pružatelje usluga, mala i srednja poduzeća, organizacije civilnog društva i kulturne institucije u 9 pododredišta (u Srbiji, Slovačkoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Bosni, Rumunjskoj, Ukrajini i Sloveniji), koje će imati koristi od novih inkluzivnih rješenja za destinacijski menadžment kao i novih turističkih proizvoda (festivali koji će poslužiti kao piloti za testiranje rješenja). Korisnici uključuju ranjive skupine uključujući migrante, žene i mlade koji će biti izravno uključeni u razvoj turizma u svojim pod-destinacijama, turiste kroz poboljšanu turističku ponudu te kreatore politika na nacionalnoj i lokalnoj razini u široj dunavskoj regiji. Prijenos znanja razvijen kao alat za prenosivost dodatno će promovirati rješenja razvijena u okviru projekta. Bit će usmjeren na predsjednike i upravitelje Europskih kulturnih ruta, turoperatore, agencije za regionalni razvoj i druge dionike uključene u razvoj turizma u dunavskoj regiji. Ovaj paket znanja služit će kao alat za razvoj održivog turizma i podizanje ukupnog potencijala Dunavske regije kao turističke makroregije.

Projekt je transnacionalan jer razvoj turizma i upravljanje destinacijom zahtijevaju suradnju i prekograničnu suradnju. Usvajanjem transnacionalne perspektive, projekt može iskoristiti zajedničku kulturnu baštinu i prirodno okruženje dunavske regije i stvoriti integrirane okvirne uvjete za bolju valorizaciju kulturnih i prirodnih dobara. Transnacionalna partnerstva omogućuju razmjenu znanja, resursa i najboljih praksi, što dovodi do učinkovitijih i inovativnijih rješenja.

Ono što je novo i originalno u vezi s projektom jest usmjerenost na razvoj suradničkog turizma i integraciju inkluzivnih modela za upravljanje destinacijom. Projekt ima za cilj osnažiti lokalne zajednice, uključiti ih u razvoj turizma i dati im glas u upravljanju posjetiteljima i turističkom ponudom. Također naglašava korištenje digitalne tehnologije, kao što su 360° VR promotivni videozapisi, kako bi se povećala vidljivost i atraktivnost festivala i pod-destinacija u kojima će se provoditi pilot projekti. Nadalje, projekt nastoji utjecati na promjene politike na transnacionalnoj razini, promičući održive pakete putovanja te inovativna i inkluzivna rješenja za upravljanje i razvoj turizma.

Projekt se nadovezuje na certificiranu Rutu CoE - „Roman Emperors and the Danube Wine Road“, omogućujući daljnje umrežavanje s dionicima duž rute, podižući vidljivost zajedničke kulturne baštine i stvarajući poticaj za nova transnacionalna partnerstva, te osmišljavajući/isporučujući visokokvalitetni turistički proizvod i usluge na razini rute. Kulturne rute predstavljaju resurs za umrežavanje, inovativnost, kreativnost i razvoj kulturnog turizma. Očekuje se da će suradnička rješenja i koncepti razvoja turizma razvijeni kroz ovaj projekt donijeti značajno iskustvo koje se može koristiti kao model na drugim kulturnim rutama i neformalnim mrežama s određenom temom.

Ovaj projekt podržava Interreg program Dunavske regije uz sufinanciranje sredstvima Interreg fondova. 

Web stranica projekta: https://interreg-danube.eu/projects/romanswinedanube

Facebook projekta: www.facebook.com/romanswinedanube/

YouTube kanal projekta: www.youtube.com/c/RomansWineDanube

Instagram projekta: www.instagram.com/romanswinedanube/